Šikmé a strmé strechy štandardne nesie krov, čiže nosná konštrukcia tvorená vzájomne prepojenými prvkami do jednotného celku udávajúceho tvar strechy. U bežných rodinných domov či obytných objektov so šikmou strechou je krov vyrobený z dreva, môžeme sa však stretnúť i ďalšími materiálovými variantmi, ktoré využívajú čiastočne alebo úplne kovové dielce, alebo železobetónové líniové dielce. Štandardne sa však využívajú práve drevené konštrukčné riešenia využívajúce tesárske spoje.
Druhy konštrukcií krovov a ich prvky
Pretože pôdorys posledného zastrešovaného podlažia ani typ strechy nemusí byť vždy rovnaký (stretávame sa so strechou pultovou, stanovou, sedlovou, valbovou a ďalšími vrátane rôznych kombinácií), môže byť krov riešený veľmi variabilne. Celý krov je tvorený tzv. sústavou prvkov krovu, pričom tou najčastejšie používanou je väznicová, na menších objektoch sa potom využíva jej zjednodušený variant – krokvový. Okrem väznicovej sústavy je možné naraziť na ďalšie riešenia, ktoré sa však využívali historicky, ale v dnešnej dobe preferované nie sú. Hlavným prvkom väznicovej (ale i ďalších) sústav sú strešné krokvy, na ktoré sa upevňujú laty nesúce strešnú krytinu.
Okrem krokiev tvoria väznicovú sústavu ďalšie dôležité prvky, ktoré ich prepájajú, spevňujú a podpierajú – plná väzba z väzníc, stĺpiky, klieštiny, väzný trám a ďalšie menšie prvky. Väznicová sústava môže byť usporiadaná do zmieneného jednoduchého krokvového krovu, alebo do stojatej či ležatej stolice. Variantov riešenia nosnej konštrukcie šikmej strechy je tak pomerne veľa a volia sa podľa toho, akým spôsobom bude podkrovie využívané a aký tvar a pôdorysné rozmery má strop posledného podlažia.
Realizácia krovu z rôznych materiálov
Realizácia krovu vychádza z návrhu, ktorý zohľadňuje práve pôdorysné charakteristiky zakrývanej plochy. Ten určuje jednak základné rozmery a vzdialenosti jednotlivých prvkov, vzory strešných krokiev, miesta, kde sa nachádza plná a jalová väzba a v podstate celkové rozmiestnenie jednotlivých prvkov s detailmi zobrazujúcimi ako spájať krokvy či ako realizovať výmenu v mieste, kde nad úroveň strechy prechádzajú vertikálne technické prvky a konštrukcie.
Na základe výkresovej dokumentácie je potom potrebné zadovážiť správny materiál – na výrobu krokiev sa štandardne používajú drevené hranoly so špecifickým prierezom – priečne rozmery strešných krokiev u drevených dielcov sú obvykle 80/40 mm až 120/160 mm. Samozrejme je možné použiť i krokvy iných rozmerov, návrh, výpočet únosnosti a zadováženie takýchto krokiev je však oveľa zložitejší.
V prípade, že je nutné vytvoriť ľahšiu strešnú konštrukciu, skôr než vytváranie náročného návrhu dreveného krovu je lepšie sa zamerať na iný materiál, ideálne oceľ. Kovové krovy sa spájajú štandardným spojovacím materiálom, prípadne je možné niektoré časti priamo zvárať. Veľkou nevýhodou kovových krovov je však veľmi obmedzená využiteľnosť podkrovia na iné než úložné účely.