Hydroizolácia strechy býva realizovaná pomerne tenkou vrstvou materiálu, ktorý sa nanáša alebo aplikuje vo forme fólie či tkaniny v konkrétnej vrstve strešnej konštrukcie. Voľba konkrétneho typu by mala vychádzať z dôkladného zváženia základných faktorov nadväzujúcich na požiadavky ochrany konštrukcie proti pôsobeniu vlhkosti. Hydroizolácia chráni vnútornú stavbu pred vlhkosťou z vonkajšieho prostredia a podľa konkrétneho typu strechy sa umiestňuje do konštrukcie – najmä u plochých striech sa hydroizolácia pokladá ako vonkajšia exponovaná vrstva, nemusí to však byť pravidlom.
Faktory ovplyvňujúce voľbu druhu hydroizolácie strechy
Primárnym kritériom pre rozhodovanie o tom, akú hydroizoláciu na strechu je vhodné použiť, je typ strechy podľa sklonu. Štandardne sa k šikmej a strmej streche pristupuje inak ako k streche plochej, pretože strechy s väčším sklonom sú iným spôsobom ovplyvňované poveternostnými podmienkami. Medzi ďalšie kritéria, ktoré je nutné pri voľbe hydroizolácie zvážiť, sa radia predovšetkým lokálne podmienky – hydroizolačné materiály majú odlišné vlastnosti s ohľadom na ich izolačnú schopnosť. V niektorých prípadoch je možné vyrovnanie týchto vlastností zaistiť väčším prierezom vrstvy, často sa však tento postup premieta do vyššej ceny. Týmito faktormi sú predovšetkým hustota zrážok počas celého roku, a vlastne celkovo priemerné i extrémne počasie v konkrétnej lokalite.
Kvalita a cena hydroizolačných materiálov na strešné konštrukcie
Ako u väčšiny stavebných materiálov i u strešnej izolácie platí, že kvalita sa priamo úmerne mení s cenou. Ak sa rozhodnete pre lacnejší variant, jeho vlastnosti (teda hydroizolačná schopnosť) nemusia byť však zhoršené v porovnaní s drahším materiálom, problém bude skôr v životnosti. Cena hydroizolácie plochej strechy býva štandardne nižšia než u strechy šikmej a strmej, čo je dané skutočnosťou, že materiál i jeho aplikácia sa prepočítavajú na pokrytú plochu a tá je u šikmých striech vždy vyššia. Veľkých rozdielov je však možné dosiahnuť práve i výberom materiálu – u plochých striech je možné využiť tekuté riešenia a náterov, ktoré bývajú štandardne lacnejšie.
Materiály na hydroizoláciu strechy
V súčasnej dobe je k dispozícii hneď niekoľko druhov materiálov, ktoré sa používajú ako hydroizolácia. Ak sa počíta s ich aplikáciou ako jedna z vrstiev strešnej konštrukcie, majú podobu tkaniny či fólie. Okrem tohto riešenia je možné využívať tekuté materiály, ktoré sa nanášajú priamo na vonkajšiu pohľadovú vrstvu strešnej konštrukcie – na šikmé strechy sa využívajú predovšetkým nátery, vonkajšia hydroizolácia plochej strechy môže byť realizovaná viacerými spôsobmi, napríklad fóliami a membránami na báze bitúmenov. Niektoré druhy krytiny majú prirodzenú hydroizolačnú schopnosť a plnia tak súčasne dve funkcie – v tomto prípade ide napríklad o bitúmenové strešné krytiny. U plechových striech je možné využívať oba varianty hydroizolácie, tzn. aplikáciu fólie či membrány do strešnej konštrukcie, ale aj tekutý prípravok. Najčastejšie sa hydroizolácia plechovej strechy rieši náterom.