Dôvodov, prečo dochádza k zatekaniu plochej či šikmej strechy môže byť hneď niekoľko – od nevhodnej montáže a nekvalitného materiálu až po poškodenie v dôsledku dlhodobého používania alebo iných faktorov. V každom prípade je však nutné pri akomkoľvek probléme so zatekaním vyhľadať vhodné riešenie, ktoré ochráni strechu a predĺži jej životnosť. Postupy a materiály, ktoré sa v tomto prípade aplikujú, môžu mať dočasný alebo trvácny charakter, avšak ak je poškodenie veľkého rozsahu je nutné premýšľať o celkovej rekonštrukcii, ktorá poškodenie odstráni. Zatekajúca strecha môže predstavovať veľké riziko nielen pre samotnú stabilitu objektu, ale aj pre zdravie obyvateľov – kvôli nadmernej vlhkosti sa môže na stenách a konštrukciách začať tvoriť pleseň.
Kde môže strecha zatekať
Zatekanie sa môže objaviť pri šikmej aj plochej streche, štandardne sa líšia typické miesta, kde vzniká. Že strecha zateká obvykle zistíte tak, že sa začnú v najvyššom podlaží / podkroví objavovať vlhké mapy na strope či stenách. Pri plochej streche k zatekaniu dochádza väčšinou na miestach styku konštrukcií, v okolí stavebných otvorov, vedenia kabeláže alebo pri poškodenej hydroizolácii. Šikmé strechy využívajú zväčša škridlovú krytinu, vzniká zatekanie často v dôsledku poškodenej krytiny, prípadne v miestach, styku rôznych konštrukcií, napríklad oplechovania. Zatekajúca škridlová strecha vyžaduje kompletnú diagnostiku (práve kvôli možnosti, že došlo k poškodeniu jednotlivej súčasti), obvykle sa však zatekanie objavuje v oblasti komínov, vikierov, odkvapových rúr, okolo strešných okien alebo na hrebeni strechy. Základným opatrením, ako ochrániť zatekajúcu strechu, je skontrolovať oplechovanie v kritických miestach a prípadne ho opraviť alebo vymeniť.
Ako riešiť zatekajúcu strechu
Dočasným riešením zatekajúcej strechy je utesnenie, a to najmä v prípade, že k zatekaniu dochádza v neštandardnej lokalite. Existuje niekoľko spôsobov, ako utesniť zatekajúcu strechu, väčšinou sa však používajú rôzne tesniace materiály (napríklad tekutá guma alebo klampiarsky tmel). Ak strecha zateká cez škridle (či už betónové alebo keramické, prípadne cez bitúmenovú krytinu), je krytina pravdepodobne už na konci svojej životnosti. V takom prípade je ideálne uvažovať o celkovej rekonštrukcii strechy a to vrátane výberu novej krytiny. Ak chcete mať istotu, že cez krytinu zatekať nebude, vyberte si moderné materiály – veľmi obľúbená je aktuálne plechová strešná krytina, ktorá môže mať podobu rovných polí (trapézová krytina) či veľmi atraktívnych škridiel. Plechová strecha má veľa výhod - okrem rýchlej a jednoduchej montáže je to najmä vysoká odolnosť a dlhá životnosť (napríklad krytina od spoločnosti Blachotrapez má záruku až 60 rokov).