návrat na blog

Aké druhy šikmej strechy vybrať na moderný dom

Dátum pridania: 30.09.2024
0

Šikmá strecha patrí medzi klasické konštrukčné riešenie hornej stavby, ktoré má roky preverenú funkčnosť. V súčasnej dobe sa využíva hneď niekoľko tradičných riešení, všetky ponúkajú výhody šikmej strechy a obľúbený vzhľad.

Jednou zo základných otázok, ktoré sa riešia pri návrhu rodinného domčeka, je riešenie strešnej konštrukcie. Tá sa primárne delí na dva typy – plochý a šikmý, pričom u toho šikmého sa často uvádza ešte podkategória strmej strechy, z konštrukčného hľadiska však ide o veľmi podobné riešenie. Rozdiel medzi jednotlivými typmi strešných konštrukcií spočíva v tom, aký sklon má (aj plochá strecha domu musí mať sklon kvôli poveternostným podmienkam a odvodu dažďovej vody či topiaceho sa snehu). Ako ploché sú označované strechy so sklonom do 5°, šikmá strecha má potom sklon 5°- 45°, strmá nad 45°.

Konštrukcia a krytina šikmej strechy

Sklon šikmej strechy určuje jednak riešenie konštrukcie, jednak použiteľnosť konkrétnej krytiny – niektoré sú určené na nižšie sklony, iné na vyššie. Napríklad u pálenej keramickej tašky nie je možné použiť na šikmé strechy so sklonom nižším ako 30°, betónové vyžadujú minimálny sklon 22°, plechovú krytinu je možné inštalovať aj na sklony, ktoré sú prakticky najbližšie k plochej streche. Vedľa krytiny sa šikmé strechy líšia aj konštrukciou. Konštrukcia šikmej strechy môže byť pultová, sedlová, valbová (alebo polovalbová), stanová alebo mansardová, v súčasnosti sa najčastejšie budujú strechy pultové, sedlové a valbové.

druhy šikmej strechy

Návrh šikmej strechy

Predlohou k tomu, ako vyrobiť šikmú strechu, je jej návrh, ktorý určuje veľkosť a vzdialenosť prvkov strešnej konštrukcie. Medzi jej základné prvky patrí pomúrnica, krokvy a väznice, stĺpiky, klieštiny a ďalšie menšie prvky. Spoločne tvoria tesársky spájanú konštrukciu navrhnutú ako kompaktný a veľmi pevný systém. Prvky strešnej konštrukcie sú štandardizované, najmä čo sa týka rozmerov na priereze, celý návrh tak vychádza zo známych súčastí, ktoré sú do systému ukladaní v správnych vzdialenostiach, aby bolo dosiahnuté optimálnej nosnosti s ohľadom na strešnú krytiny a hmotnosť vyvodzovanú na spodnú stavbu. Napríklad štandardné rozmery krokiev pre šikmú strechu zahŕňajú dva typy trámov o priereze 80/40 mm až 120/160 mm v rôznych dĺžkach.

Rozdiely medzi strešnými konštrukciami šikmej strechy

Voľba konkrétneho typu konštrukcie strechy sa odvodzuje predovšetkým od pôdorysu podkrovia, ktoré má konštrukcia zakryť. U veľmi úzkych a podlhovastých pôdorysov sa napríklad uprednostňuje šikmá strecha pultová, ktorá u väčších šírok nedáva zmysel, pretože by bola príliš vysoká. Ak je pôdorys podkrovia pravidelný s veľkou šírkou, je vhodnejšia šikmá strecha sedlová, u atypického tvaru sa potom spravidla rieši strecha valbová umožňujúca jednoduchšie výškové prechody. Návrh strešnej konštrukcie je vždy úzko spojený s celkovým projektom a typ bežne volí architekt či projektant podľa toho, čo je pre daný typ domčeka výhodnejšie aj z hľadiska toho, ako sa bude v budúcnosti podkrovie využívať.

Komentáre