návrat na blog

Aké by boli okná bez vonkajších parapetov!

Dátum pridania: 03.11.2020
1

Ich prvotná funkcia je ochranná. Chránia stavbu a fasádu pred zatečením dažďovou vodou. Nedá sa im však uprieť ani ich estetický význam. Dotvárajú celkový dojem z okna, a tiež zo samotnej budovy. Vďaka nim si môžeme skrášliť dom kvetmi v črepníkoch, ale tiež rôznou tematickou výzdobou. Áno, reč je o vonkajších okenných parapetoch.

Kvalita v každom prevedení vonkajších parapetov, aj v tých plechových

Okenné parapetysa vyrábajú z hliníka alebo oceľového plechu. Tie hliníkové, samozrejme, nie sú vyrobené z čistého hliníka, ale z jeho zliatiny, čo má výrazný vplyv na jeho kvalitu a tvarovateľnosť. Ich najvýznamnejším benefitom je to, že nekorodujú. Sú ľahké, a napriek tomu veľmi pevné a odolné. Jediné, čo hrá proti nim, je pomerne vysoká cena.

Naopak parapety z potiahnutého oceľového plechu sa medzi užívateľmi tešia oveľa väčšej obľube. Je to aj vďaka ich cene, ktorá však v žiadnom prípade nemá vplyv na ich kvalitu či estetiku. Vonkajšie plechové parapety veľmi spoľahlivo odvedú zrážkovú vodu a ich kvalitná povrchová úprava dokáže dlhodobo odolávať ako slnečnému žiareniu, tak aj bežným čistiacim prostriedkom.

Ilustračná fotografia bielej parapety s bielo strakatou mačkou sediacou na nej, pozerajúcej sa do strany.

Plechové parapety doladia okno k dokonalosti

Výrobcovia okien v súčasnosti vôbec nešetria rôznymi dizajnovými a kvalitatívnymi riešeniami, ale ani farbami a atypickými tvarmi podľa želania zákazníka. Ku každému oknu, akokoľvek je neštandardné tvarovo či farebne, je potrebný parapet. K tomu, aby okno a parapet spolu dotvárali estetický dojem, musia mať aj parapety farebný odtieň zodpovedajúci odtieňu okna. Z množstva farebných prevedení, povrchov a vzorov, ktoré sa veľmi tesne približujú k dekorom samotných okien, si vyberie naozaj každý. Či už ide o paletu odtieňov RAL v lesklom, matnom, či zrnitom prevedení, ale tiež o imitácie dreva, ktoré vytvoria z okna a parapetu jeden ucelený a dokonale zladený celok.

Mohlo by sa zdať, že sa vonkajším parapetom venuje príliš veľká pozornosť, no sú asi tou poslednou vecou, ktorá nás na dome upúta. Áno, pokiaľ sú vyberané s vkusom a citom pre eleganciu, normálne si ich ani nevšimneme. A tak to má byť! Sú akousi šedou eminenciou našich okien. V lete obsypané kvetmi v neviditeľných kvetináčoch a v zime s ľahučkou snehovou perinkou či vhodnou výzdobou. Vytvárajú s našimi oknami dokonale zohratý pár. Každý z nich potrebuje toho druhého a spolu sú dokonalí.

 

Komentáre